top of page

Zaujímavý experiment - oplatí sa klamať v CV?

Podľa štúdie spoločnosti EveryCheck publikovanej začiatkom roka 2021 až 65 % CV obsahuje nepravdivé informácie a každá ôsma prihláška na pracovné miesto obsahuje nejakú veľkú lož. Fenomén je ešte častejší počas obdobia krízy, ako zaznamenala spoločnosť špecializovaná na verifikáciu zdrojov – od marca minulého roku narástol počet klamstiev na CV až o 10 %.„Ovládanie Microsoft Office”, „Magisterský titul v jazyku“, „Dva roky praxe v oblasti reštaurovania“… CV má za úlohu zhrnúť profil a doterajšiu kariéru kandidátov, ale nie vždy odráža realitu.

Erik, Veronika, Anna a Peter sa z rôznych dôvodov jedného dňa rozhodli zariskovať. Bola to stávka, niekedy šťastná, inokedy nedopadla príliš dobre.


Anna sa neobávala povesti svojho bývalého šéfa, pretože nikdy nepracovala. Keď pricestovala do Francúzska pred tromi rokmi kvôli štúdiu, potrebovala si privyrobiť. Keďže však nemala skúsenosti, nikto jej neodpovedal. „Mala som dojem, že na to, aby som sa zamestnala vo Francúzsku, som buď potrebovala skúsenosti, alebo klamať,“ spomína. Nakoniec sa táto mladá žena rozhodla zmeniť taktiku a nebyť úplne úprimná, pretože s úprimnosťou sa ďaleko nedostala: prispôsobila CV ponukám, o ktoré sa hlási. „Keď sa jednalo o baby-sitting, tvrdila som, že som doma na Slovensku strážila deti, keď som sa hlásila do fast-foodu, pripísala som do CV skúsenosti s prácou v kuchyni a keď som chcela prácu v pekárni, tvrdila som im, že som už pracovala v predaji.“


Sú aj takí ako Anna, ktorých nikdy neodhalia. Vďaka svojim klamstvám môže byť skutočne úprimná, pretože aj vďaka nim nazbierala skutočné skúsenosti. „Keby som do toho mala ísť znova, urobila by som to, pretože by som bez toho nenašla nikdy žiadnu prácu. Je to vždy lepšie než nemať na nájom či na stravu,“ priznáva študentka. Pre Annu je všemocnosť CV dosť pochybná: keďže sú vyhľadávané skúsené osoby s dokonalou kariérnou minulosťou, tí, ktorí robia svoje prvé kroky v pracovnom svete sú automaticky odsunutí na vedľajšiu koľaj. „Skúsenosti sú dôležité, ale musíte dať šancu aj tým, ktorí ich nemajú. S trochou motivácie môže byť človek bez skúseností lepším kandidátom než niekto iný, kto spĺňa všetky kritériá na papieri.“ A tu je dôkaz: „Ani raz mi nevytkli, že by som bola neskúsená, zamestnávatelia ma vždy chválili,“ spomína.


Všetky ďalšie príbehy a celý článok si môžete prečítať na stránku welcometothejungle.sk.


Prevzaté zo stránky

welcometothejungle.sk57 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page